Kell-e temetni a 2025-ös növekedést? Várjunk azért még vele!
Az eddig megjelent ágazati adatok óvatos bizakodásra adnak okot, ez a lendület pedig az év jelentős részére kihatással lehet.
Önmagában attól, hogy az állam vette át a megyei intézményeket, még nem változik a hatékonyság és eredményesség. Simor András jegybankelnök szerint a kormánynak kompenzáló lépéseket kell tennie a munkahelyvédelmi akcióterv miatt.
A Magyar Közgazdasági Társaság (MKT) és a Költségvetési Tanács közös rendezvényén, a Magyar Nemzeti Bank székházában Domokos László azt mondta: fontos, hogy a kiadási oldalon tartós, nagy léptékű változásokat tudjanak elérni a költségvetés döntéshozói. A közkiadások mérséklésének leghatékonyabb módja, hogy az eredményességre is koncentráljunk – áll a hvg.hu tudósításában.
A közkiadások csökkentésének az lenne a legjobb módja, ha eredményességi követelményeket állítanának fel minden egyes adóforint elköltéséhez. Az ÁSZ-elnök, aki tagja a Költségvetési Tanácsnak is, kiemelte: az ÁSZ számára a jogszabályok azt is előírják, hogy a közpénzek felhasználásának törvényességi ellenőrzése mellett a hatékonyságot és az eredményességet is vizsgálja meg; erre a jövőben a számvevőszék egyre nagyobb hangsúlyt helyez.
Domokos szerint a megyei intézmények fele nem tud kijönni a saját bevételeikből. Önmagában attól, hogy az állam vette át a megyei intézményeket, még nem változik a hatékonyság és eredményesség. Az egyre szűkülő finanszírozás kényszerében viszont néhány önkormányzat megfelelően racionalizálta működését – hangsúlyozta Domokos.
A fórumon Simor András jegybankelnök közölte: az MNB számításai szerint a jövő évre kitűzött GDP-arányos hiány 2,8 százalék lenne, ha pedig a szabad tartalékokat törli a kormány, akkor a hiány 2,4 százalékra csökkenhet. A becslés az eredeti költségvetési javaslat alapján készült, az azóta bejelentett munkahelyvédelmi akcióterv azonban átírhatja az elképzeléseket. Simor szerint a kormánynak kompenzáló lépéseket kell tennie az akcióterv miatt.